הרחבת אוצר מילים לילדים בגילאי הגן – למה זה כל כך חשוב?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
אוצר מילים

הורים רבים מודעים לעובדה שאוצר המילים של ילדיהם הוא עניין מהותי וחשוב להתפתחותם, אך אולי אינם יודעים עד כמה הוא קריטי להצלחתם העתידית של הילדים. מדוע הרחבת אוצר מילים חשובה כל כך לילדים, במיוחד בגילאי הגן, ואיך ניתן לעשות זאת בקלות ובהנאה? קראו –

מהו אוצר מילים?

אוצר מילים מוגדר כמערכת של מילים וביטויים שאדם מכיר ומבין בשפה מסוימת. הוא כולל לא רק מילים שהאדם יכול להפיק בעצמו, אלא גם מילים שהוא מסוגל להבין כאשר הוא נחשף אליהן בקריאה ובהאזנה. גודל אוצר המילים נחשב להיבט מרכזי בהתפתחות השפה. מומחים לשוניים רואים באוצר המילים היבט בסיסי של שפה ותקשורת. הוא נתפס כאבן הפינה של מיומנות השפה, ונחשב למנבא מרכזי של יכולת הבנת הנקרא ויכולת השפה הכוללת. זהו מרכיב מכריע ברכישת שפה ובהבנתה, המוכר באופן נרחב כאינדיקטור חזק להצלחה חינוכית.

בפסיכולוגיה התפתחותית, אוצר המילים נחשב לאלמנט מרכזי בהתפתחות קוגניטיבית אצל ילדים ונתפס כתורם באופן משמעותי ליכולתם ללמוד ולהבין מושגים ורעיונות חדשים. חוקרים בתחום זה מתמקדים באופן שבו ילדים רוכשים אוצר מילים ובאופן שבו הוא מתפתח לאורך זמן. הם חוקרים גורמים כגון תפקידם של הורים, מטפלים ומחנכים בהתפתחות אוצר המילים, וכיצד גודל אוצר המילים קשור להיבטים אחרים של התפתחות קוגניטיבית.

מדוע הרחבת אוצר מילים חשובה כל כך לילדים?

הרחבת אוצר המילים חשובה לילדים בגיל הרך משום שהיא מסייעת לילדים להבין טוב יותר את העולם שסובב אותם ולהביע את מחשבותיהם ורעיונותיהם בקלות, דיוק ובהירות.

מחקרים הדגימו כיצד גודל אוצר המילים בזמן הכניסה לבית הספר ניבא באופן ישיר את מידת ההצלחה של הילדים ברכישת יכולת קריאה. ילדים עם אוצר מילים גדול יותר בגיל 5 נמצאו כבעלי כישורי הבנת הנקרא טובים יותר בשנים מאוחרות יותר (Biemiller, 2003). מחקר של Dickinson and Tabors (2001) מצא כי ילדים שנכנסו לגן עם אוצר מילים גדול יותר היו יותר מסוגלים לקרוא ברמה הנדרשת עד סוף כיתה א'.

בנוסף, כאמור, מחקרים מצאו כי גודל אוצר המילים קשור להתפתחות השפה הכוללת. מחקר של Fernald and Marchman (2012) מצא כי ילדים עם אוצר מילים גדול יותר בגיל 18 חודשים היו בעלי כישורי שפה חזקים יותר באופן כללי, כולל יכולות טובות יותר בדקדוק ובמבנה המשפט.

מחקרים הוכיחו את הקשר בין גודל אוצר המילים וההתפתחות החברתית והרגשית של הילדים. מחקר שנערך על ידי Huttenlocher, Haight, Bryk, Seltzer, and Lyons (1991) מצא כי ילדים עם אוצר מילים גדול יותר בגיל שנתיים היו בעלי כישורים חברתיים טובים יותר, כולל יכולת שיחה והבנה טובות יותר, יכולת להמתין לתורם בשיחה ולהשתמש במסרים לא מילוליים.

מהן סיבות נוספות לחשיבותו הגדולה של אוצר המילים אצל ילדים?

כפי שכבר למדנו, כל המחקרים בתחום מצביעים על כך שהרחבת אוצר המילים חשובה לגיל הרך בשל היותה קשורה להצלחה בקריאה, להתפתחות כללית של השפה ולהתפתחות חברתית ורגשית, אך ישנם יתרונות נוספים לאוצר מילים מפותח. למשל, אוצר המילים קשור להתפתחות הקוגניטיבית הכללית של הילד. מחקרים מצאו כי ילדים בעלי אוצר מילים גדול יותר נוטים לתפקד טוב יותר במגוון מבחנים קוגניטיביים, כולל מבחני אינטליגנציה וזיכרון. אוצר מילים קשור גם להצלחה אקדמית. ילדים בעלי אוצר מילים גדול יותר נוטים להצליח יותר בבית הספר, וגודל אוצר המילים בזמן הכניסה לבית הספר מנבא היטב את רמת הישגיהם בו. נמצא גם כי ילדים בעלי אוצר מילים גדול יותר מסוגלים להבין וללמוד מושגים ורעיונות חדשים בקלות רבה יותר מאשר ילדים בעלי אוצר מילים מצומצם יותר.

איך ניתן להרחיב אוצר מילים של ילדים בגילאי הגן?

תוכלו לסייע לילדיכם להרחיב את אוצר המילים שלהם בדרכים רבות ושונות, שגם יסייעו לחיזוק הקשר ביניכם. אחת הדרכים האפקטיביות ביותר להרחבת אוצר מילים אצל ילדים היא פשוט לקרוא להם, כמה שיותר. תוך כדי הקריאה, הילדים נחשפים למילים וביטויים חדשים. תוכלו להצביע על מילים חדשות ולהסביר את משמעותן, או לתת לילדים להשתמש בסקרנות וביכולות החשיבה שלהם כדי להבין את משמעות המילים מתוך ההקשר של הסיפור.

דרך נוספת גם היא פשוטה ואינה דורשת כל עזרים מיוחדים – שוחחו עם ילדיכם ועודדו אותם לדבר על ידי שאילת שאלות פתוחות. השתמשו במילים ובביטויים חדשים כאשר אתם משוחחים עם הילדים – ילדים לומדים מילים חדשות על ידי שמיעתן בתוך הקשר, כך שככל שתשתמשו במגוון מילים חדשות כשאתם מדברים איתם, כך ילמדו יותר.

דרך שהיא לא רק יעילה אלא גם מהנה מאד עבור הורים וילדים כאחד, היא לשחק עם הילדים ולהרחיב את אוצר המילים תוך כדי משחק ושעשוע. משחק הוא דרך חשובה לילדים ללמוד מילים ומושגים חדשים. הוא גם אהוב מאד על ילדים בדרך כלל, ולכן לא יביעו התנגדות לבלות איתכם שעות ארוכות בלמידה תוך כדי משחק.

חוברות השעשועים והצביעה של דולב הוצאה לאור לגילאי הגן – 2-4 או 3-6, מספקות הזדמנויות נהדרות למשחק ויצירה, שדרכן ניתן ללמוד מילים חדשות וכך להרחיב אוצר מילים. הילדים ילמדו על בעלי החיים, כלי תחבורה, צבעים ופירות, חגים, ועוד ועוד.

תוכלו להזמין את החוברות עד הבית, וליהנות משעות רבות של שעשוע ובידור לימודי עם ילדיכם או נכדיכם.

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותכם