תשחצים לילדים – כל היתרונות וטיפים להורים

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
תשחצים לילדים

מילוי תשחצים הוא פעילות נהדרת לילדים, המציעה יתרונות לימודיים והתפתחותיים מרובים במקביל לבילוי מהנה. מהם אותם יתרונות וכיצד תוכלו לסייע לילדיכם במילוי תשחצים בהצלחה? קראו את המדריך שלנו בנושא:

מהם תשחצים?

תשחצים הם וריאציה על תשבצים מסורתיים. בתשחצים הגדרות מילוליות או תמונות מופיעות עם חץ קטן לצידן המצביע על מיקום וכיוון הפתרון. ברוב המקרים נוסף גם ציון מספר התווים הנכון בפתרון, במיוחד אם מדובר על תשובה המורכבת מיותר ממילה אחת. תשחצים הם המצאה די וותיקה, שהלכה ונעשתה פופולרית יותר ויותר בישראל החל משנות ה-70' של המאה הקודמת. כיום ניתן להשיג בישראל מגוון ענק של תשחצים בכל הרמות ולכל הגילאים. ילדים אוהבים במיוחד תשחצים מכיוון שהם לרוב קלים ונגישים יותר מאשר התשבצים הרגילים.

היתרונות הרבים של תשחצים לילדים

תשחצים אינם סתם שעשוע נחמד. למעשה, הם מהווים אתגר חשיבתי המקדם את פיתוחן של מיומנויות ויכולות חשובות אצל הילד. הנה הבולטות שבהן:

פיתוח אוצר מילים

תשחצים יכולים לעזור לילדים להרחיב את אוצר המילים שלהם על ידי חשיפתם למילים חדשות ומשמעותן. על ידי השלמת תשחצים, ילדים יכולים לפתח הבנה עמוקה יותר של אופן השימוש במילים בהקשרים מסויימים, מה שיכול לשפר את כישורי הקריאה והכתיבה שלהם.

שיפור כישורי האיות

תשחצים דורשים מהילד לאיית מילים בצורה נכונה כדי שיתאימו בדיוק למקום המיועד להן. כך הם מתרגלים איות נכון של אוצר המילים שלהם ולומדים להימנע משגיאות כתיב.

הרחבת ידע כללי

לעיתים קרובות, תשחצים כוללים הגדרות ורמזים הקשורים לאישים חשובים, חגים ומועדים, דמויות תנ"כיות, אירועים הסטוריים, מקומות גאוגרפיים, סמלים מוכרים וסימנים מוסכמים, הוגי דיעות ומובילי תרבות, ועוד. כאשר הילדים נתקלים בכל אלה, הם מרחיבים את היכרותם עם העולם שסביבם ואת הידע הכללי שלהם. ילדים סקרנים עשויים לרצות להרחיב את הידע שלהם בהמשך על ידי חיפוש מידע נוסף אודות הגדרה שנתקלו בה. תוכלו גם לעודד את ילדיכם לעשות זאת כדי ללמוד יותר על אותה הגדרה.

מיומנויות זיכרון

תשחצים דורשים מילדים לשלוף מן הזיכרון מילים וביטויים שלמדו בעבר וליישם ידע שכבר רכשו בחידות חדשות. תהליך זה מסייע לשפר את כישורי הזיכרון שלהם, שיכולים להיות שימושיים מאד בלימודיהם בבית הספר ומחוצה לו.

חיזוק הביטחון העצמי

השלמת תשחץ יכולה להיות משימה מאתגרת, אך עדיין בהישג ידו של כל ילד. היא יכולה לסייע בחיזוק הביטחון העצמי ושיפור הדימוי העצמי של הילד ולספק לו חוויית הצלחה משמעותית. תחושת ההצלחה הזו יכולה לעודד את הילד להתמודד עם אתגרים נוספים בהמשך ולבנות את החוסן הנפשי שלו ואת אמונתו ביכולותיו.

שיפור מיומנויות חברתיות

תשחצים מציעים פעילות ללא מסך שניתן ליהנות ממנה בכל מקום ובכל זמן. כאשר כל כך הרבה ילדים מבלים יותר ויותר זמן מול מסכים, תשחצים יכולים לספק אלטרנטיבה בריאה חיונית. עבודה על תשחצים עם חברים או בני משפחה יכולה להיות דרך מהנה ומרתקת לשיפור מיומנויות חברתיות. על ידי עבודה משותפת לפתרון חידה, ילדים יכולים ללמוד לתקשר ביעילות, לשתף רעיונות ולשתף פעולה עם אחרים.

שיפור יכולת מיקוד וריכוז

השלמת תשחץ דורשת תשומת לב וריכוז ממושכים. כך יכול הילד לתרגל את יכולות הקשב והריכוז שלו, ולפתח את יכולתו להתמקד במשימה, יכולת שימושית וחשובה מאד בחיים האקדמיים והאישיים.

המחקרים מוכיחים את החשיבות של מילוי תשחצים לילדים

מספר מחקרים בחנו את השפעתם של התשחצים על ילדים. לדוגמה, מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Education and Practice מצא כי תלמידים שתרגלו פתרון תשחצים היו בעלי רמות גבוהות יותר של מוטיבציה לימודית, בעלי יכולת פתרון בעיות טובה יותר ואוצר מילים משופר בהשוואה לתלמידים שלא פתרו תשחצים.

מחקר אחר, שפורסם בכתב העת Journal of Research in Reading, חשף כי ילדים שפתרו תשחצים היו בעלי כישורי הבנת הנקרא טובים יותר מאשר ילדים שלא עסקו בכך. מחקר נוסף שפורסם בכתב העת Journal of Experimental Psychology מצא גם כי השלמת תשחצים יכולה לשפר תפקוד קוגניטיבי אצל ילדים ומבוגרים כאחד. באופן ספציפי, המחקר גילה כי תשחצים יכולים לשפר את הזיכרון, הקשב ויכולת פתרון הבעיות.

באופן כללי, מחקרים אלה ואחרים נוספים מצביעים על כך שתשחצים וסוגים אחרים של תשבצים אכן מציעים יתרונות רבים לילדים, כולל אוצר מילים משופר, שיפור מיומנויות חשיבה ביקורתית, מיומנויות זיכרון, תשומת לב לפרטים, מוטיבציה, יכולות פתרון בעיות ותפקוד קוגניטיבי. על ידי שילוב תשחצים בשגרת היומיום של הילד תוכלו לעזור להם לפתח כישורים אלו באופן הכרוך בהנאה ושעשוע.

כיצד תוכלו ללמד את הילדים או הנכדים להתמודד עם תשחצים?

התחילו עם פאזלים קלים – כשאתם מציגים לראשונה לילד חוברת תשחצים לילדים, התחילו ברמה הקלה ביותר, הכוללת חידות פשוטות עם רמזים ויזואליים ולא מילוליים. ככל שהילדים יתרגלו ויתקדמו במילוי התשחצים ויחושו עמם יותר בנוח, תוכלו בהדרגה להגדיל את רמת הקושי.

עבודה משותפת על תשחץ יכולה, כאמור, להיות דרך מהנה ליצור קשר עם ילדכם או נכדיכם תוך כדי שהם לומדים כיצד לפתור את הרמזים. עודדו אותם לשאול שאלות וספקו הדרכה בעת הצורך. כך יחושו שאינם צריכים להתמודד עם הקושי והאתגר לבדם, ושיש להם תמיכה וליווי. חשוב לספק להם עידוד לאורך כל התהליך, לחגוג את ההצלחות שלהם ולהציע הדרכה כאשר הם נתקלים בקשיים. רצוי להקפיד שהחוויה תהיה כיפית עבורם, ולכן כדאי לבחור חוברות תשחצים לילדים בנושאים הקרובים לליבם או מעניינים עבורם. כך תוכלו לשמור על מעורבות ומוטיבציה גבוהה שלהם להמשך מילוי תשחצים.

דולב הוצאה לאור מציעה מגוון רחב של חוברות תשחצים לילדים בכל הרמות, בנושאים שונים מעולמם של הילדים. כל חוברת תשחצים לילדים נוצרה על ידי מומחים בתחום ועברה בקרות איכות כדי לוודא שהיא עומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר ומדוייקת בהתאמתה לגילאים הרלוונטיים. תוכלו להזמין את החוברות כאן, והן יישלחו אליכם בהקדם.

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותכם