סודוקו – טיפים למילוי סודוקו קל, סודוקו בינוני ואפילו סודוקו קשה

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
סודוקו

משחק מילוי המספרים המכונה "סודוקו" נחת לראשונה בישראל בשנות ה-90', ומאז הוא זוכה לפופולריות גבוהה בארצנו. רבים מאד נהנים לשחק בו והוא מתפרסם בעיתונים, בחוברות משחק ואפילו באפליקציות ייעודיות. אם גם אתם נהנים מן המשחק או רוצים להתחיל, הנה כמה טיפים חשובים מהמומחים שלנו לכל רמת סודוקו:

יתרונות הסודוקו

בשל שמו, אנו נוהגים לחשוב שמקורו של משחק הסודוקו ביפן, אך למעשה הוא הומצא לראשונה בשווייץ ורק בשנות ה-80' שוכלל ופותח ביפן. מדוע הצליח כל כך ולמה מיליוני אנשים בכל העולם התמכרו לו ומבלים זמן רב בפיצוחו מדי יום?

מחקרים וניסויים הוכיחו כי לסודוקו יתרונות רבים ומגוונים – הוא משפר מיומנויות חשיבה וזכרון, מחדד את יכולת הריכוז ואת יכולת פתרון הבעיות שלנו, הוא מפחית חרדה וסטרס ומשרה תחושת רגיעה ממש כמו יוגה או מיינדפולנס, מאפשר לנו להשתייך לקהילה של אנשים האוהבים סודוקו ממש כמונו, ועוד ועוד. פתרון סודוקו היא בין הפעילויות לגיל השלישי המומלצות ביותר. עם כל כך הרבה יתרונות חיוביים, אין זה פלא כלל וכלל שהסודוקו אהוב כל כך ושכיום הוא אחד מן המשחקים הנפוצים ביותר בעולם.

טיפים למתחילים - סודוקו קל

השתמשו בעפרון ולא בעט – כמו שנהוג במילוי תשבצים, גם במילוי סודוקו מומלץ לוותר על עט ולהשתמש בעפרון כדי שתוכלו למחוק טעויות ולתקנן.

התחילו בסודוקו הכי קל שתוכלו למצוא – אם מעולם לא פיצחתם סודוקו, בחרו סודוקו קל ככל הניתן, אפילו כזה המיועד מלכתחילה לילדים. חשוב שתזכו בתחושת הצלחה בתחילת תהליך הלמידה כדי לחזק את בטחונכם ולהימנע מתסכול שעלול לגרום לכם לזנוח את כל העניין.

מלאו ראשית את הפתרונות הברורים מאליהם – אם חסר רק מספר אחד בשורה או בטור, קל מאד לדעת מהו מתוך 1-9 האפשריים. לכן כדאי לבדוק את כל הטורים והשורות בהם חסרים מספרים בודדים, ולמלא את המספרים החסרים לפני הכל. באמצעות אסטרטגיה זאת תוכלו להתקדם בקלות יחסית במשחק.

טיפים למילוי סודוקו בינוני

כאשר צברתם מעט ניסיון במילוי סודוקו קל, עברו למילוי סודוקו ברמה בינונית. אל תיבהלו, האתגר יהיה מהנה יותר מאשר להמשיך ולפצח סודוקו שהם כבר קלים מדי עבורכם, ועם הזמן תשתכללו ותשתפרו מאד.

בחירת ספרה אחת למילוי בכל הסודוקו בכל פעם היא אסטרטגיה טובה לרמת סודוקו בינונית. התחילו לפי הסדר, מן הספרה 1 ועד 9, ומלאו את הספרות בכל מקום שבו קל יחסית לראות שהן מתאימות. כאשר תסיימו יוותרו לכם מספר קטן יותר של ריבועים למלא שהם מאתגרים יותר.

בחנו שלוש שורות בכל פעם – לאחר שביצעתם את השלב הקודם, עברו לבדוק שלוש שורות בכל פעם. נסו לראות היכן בשלוש השורות חסרה לחלוטין אחת מהספרות. קל יותר לראות זאת כאשר מסתכלים רק על שלוש שורות ולא על כל הסודוקו.

עכשיו בחנו שלושה טורים בכל פעם – לאחר ההתמקדות בשורות, הגיע הזמן להתמקד בטורים. העקרון דומה – לבודד שלושה טורים בכל פעם ולבחון רק אותם כדי לראות אילו ספרות אינן מופיעות בהם כלל.

טיפים למתקדמים - סודוקו קשה

כעת, כשאתם כבר אלופים בפיצוח סודוקו בינוני, הגיע הזמן לנסות סודוקו קשה באמת. בסודוקו קשה חסרים יותר מספרים ויש להפעיל אסטרטגיות מתקדמות יותר כדי לגלות היכן מיקומם הנכון.

רשמו בכתב קטן את כל האפשרויות לכל תא – במקום לרשום במרכז כל תא את הספרה, בסודוקו קשה תיתקלו בתאים רבים בהם קיימות מספר אפשרויות לספרות מתאימות. כאשר אתם רושמים בכתב קטן בראש התא את כל הספרות האפשריות, תוכלו אחר כך להצליב את האפשרויות עם תאים אחרים באותם השורה, הטור או הריבוע, ולגלות איזו ספרה היא הנכונה ביותר.  

נסו לזהות דפוסים – שחקני סודוקו מנוסים מזהים דפוסים בספרות שמסייעים להם להשלים את הסודוקו. למשל, הם בוחנים את ארבע הפינות של הריבוע הכולל, או את הזווית הישרה בכל צד של כל ריבוע פנימי. הם בוחנים אלכסונים וקשרים בין שורות וטורים. כאשר אתם מזהים דפוס קל לכם להבין כיצד מורכב הסודוקו ואיך להשלימו.

סודוקו ישראלי להזמנה עד הבית

בא לכם כבר להתחיל בעבודה? אנחנו כאן בשבילכם! תוכלו להזמין את חוברות הסודוקו שלנו ישירות מהאתר שלנו עד הבית:

חוברות סודוקו של דולב הוצאה לאור

חוברת משחקים – חוברת סודוקו למתחילים המיועדת לגילאי 8-12 וחוברות משחקים נוספות.

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותכם